ZAKŁAD STRUKTUR KOMPOZYTOWYCH

Świadczenie usług możemy rozpocząć już od zaprojektowania i modelowania przyszłego wyrobu zarówno w formacie 2D, jak i 3D wykorzystując do tego celu najnowocześniejsze narzędzia oparte na platformie Siemens PLM (m.in. NX - zintegrowany pakiet aplikacji CAD/CAM/CAE) kompatybilne ze wszystkimi maszynami, którymi dysponujemy.

Cykl wytwarzania struktur kompozytowych odbywa się w technologii autoklawowej w oparciu o nowoczesny park maszynowy na podstawie wykonanych lub otrzymanych projektów i następujący cykl produkcyjny:

W pomieszczeniu czystym (clean room) o klasie czystości 10000 spełniającym rygorystyczne kryteria przechowywania i używania preimpregnatów znajduje się zespół urządzeń chłodząco–mrożących. W pomieszczeniu tym zainstalowany jest również cyfrowy ploter tnący generacji G3 firmy ZUND® o wymiarach roboczych stołu 2500 x 6000 mm dający możliwość pracy ciągłej. Ploter wyposażony jest w urządzenie podająco–odbierające taśmę prepreg bezpośrednio pod głowice tnącą, dla której ścieżka generowana jest za pomocą zintegrowanego systemu modelowania 3D. Takie rozwiązanie gwarantuje bardzo wysoką dokładność wycinanych nestingów. Poza tym na stanowiskach roboczych czystego pomieszczenia zainstalowany jest 8 głowicowy system laserowej projekcji VIRTEK® umożliwiający precyzyjne ułożenie kolejnych warstw preimpregnatów, co jest szczególnie przydatne w przypadku wykonywania bardzo złożonych konstrukcyjnie osłon silnikowych.

Proces polimeryzacji odbywa się w najnowocześniejszych autoklawach firmy SCHOLZ®, które zapewniają idealną stabilność temperaturową, ciśnieniową oraz podciśnieniową przeprowadzanych procesów, a najnowszej generacji automatyka sprawia, że urządzenia te są niezwykle energooszczędne co znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów procesu.

Posiadamy dwa autoklawy o następujących wymiarach gabarytowych:

  • średnica 2500 mm i długość 5000 mm,
  • średnica 3500 mm i długość 10 000 mm.

Prawidłowy przebieg procesu utwardzania zapewnia nam najwyższej jakości oprzyrządowanie oraz materiały do wykonywania pakietów podciśnieniowych dostarczane przez wiodących w tej dziedzinie dostawców.

Niezbędne w czasie procesu oprzyrządowanie (foremniki, makiety itp.) wykonywane są przy pomocy własnego 5-osiowego centrum frezarskiego CNC firmy JOBS - JOMACH 146® o wymiarach gabarytowych stołu roboczego X: 6000 mm, Y: 4000 mm, Z: 2000 mm oraz posiadające skrętność głowicy w osiach C +/- 400° i A +/- 220°. Posiadane urządzenie umożliwia frezowanie bardzo złożonych geometrycznie kształtów z dokładnością do +/- 0,02 mm, co w połączeniu z maksymalną prędkością obrotową wrzeciona 24 000 obr./min zapewnia bardzo wysoką klasę dokładności wykonywanych powierzchni. Mocowanie tak dużych rozmiarów elementów na stole frezarki możliwe jest dzięki podciśnieniowemu systemowi mocowania, a system odciągu pyłów podczas obróbki powoduje, że czas przygotowawczo - zakończeniowy jest krótszy. Frezarka posiada sterownik SIMENS 840D całkowicie kompatybilny z używanym przez nas generatorem ścieżki narzędzia jakim jest NX CAM. Natomiast zautomatyzowany magazyn narzędzi z zainstalowanym systemem BLUM – pomiaru zużycia narzędzi sprawia, że wykonanie kilku różnych operacji przy jednym zamocowaniu detalu nie stanowi problemu.

Spolimeryzowane i obrobione wyroby kompozytowe poddawane są szczegółowej kontroli, począwszy od oględzin wizualnych, pomiaru zgodności wymiarowej z dokumentacją konstrukcyjną, po wykorzystanie fal ultradźwiękowych przy zastosowaniu defektoskopów ultradźwiękowych firmy OLYMPUS® typu A-scan i Omniscan dającymi możliwość tworzenia obrazu 2D. Dodatkowo posiadamy stanowisko do badań wytrzymałościowych (niszczących) w zakresie zginania i rozciągania, co pozwala nam na bieżąco prowadzić badania próbek „świadków” potwierdzających zgodność przeprowadzonego procesu polimeryzacji, jak również badania materiałów wejściowych do laboratorium i wykonywanie prób rekwalifikacyjnych.

Dopuszczone przez kontrolę jakości detale trafiają do obróbki wykańczającej a następnie do kabiny lakierniczej o wymiarach przestrzeni roboczej: długość - 7000 mm, szerokość - 4000 mm i wysokość - 2800 mm. Dodatkowo posiadamy na wyposażeniu komorę grzejną o wymiarach przestrzeni roboczej: długość - 4000 mm, szerokość - 2500 mm i wysokość - 2000 mm z możliwością wygrzewania elementów do temperatury 250°C.

Na wyposażeniu laboratorium znajduje się także nowoczesne centrum obróbcze DMG DMC 1035 Ecoline, dzięki czemu możemy zaoferować obróbkę CNC stali i aluminium w 4 osiach dla elementów o gabarytach 1m x 0,5m x 0,5m. Frezowanie form, wykrojników, matryc, tłoczników, wałków, uchwytów, obudów, kół zębatych, elementów konstrukcyjnych, łączników itp.

Centrum umożliwia obrabianie następujących materiałów:

  • metale lekkie (aluminium, brąz, mosiądz),
  • stal (węglowa, kwasoodporna, konstrukcyjna),
  • tworzywa sztuczne (aramid, PTFE).

 

Kontakt:

Zakład Struktur Kompozytowych

Dyrektor
mgr inż. Tomasz Adadyński
tel. 32 779 60 11
e-mail: t.adadynski@scntpl.pl

Programista CNC
mgr inż. Michał Kokot
tel. 32 779 60 10
e-mail: m.kokot@scntpl.pl